2 grudnia 2022 roku w naszej szkole  odbył się  III Powiatowy Konkurs Poetycki Haiku – Zimowe czarowanie słowem dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-2 szkół ponadpodstawowych pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piły oraz Instytutu Orientalistyki UAM w Poznaniu.

Celem Konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na kształtowanie umiejętności uchwycenia  emocji    i ulotności chwili w kilku słowach, pobudzenie wrażliwości poetyckiej, a także uczenie wnikliwego  patrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Haiku to nierymowana, miniaturka poetycka o układzie sylabicznym 5-7-5, w której skromnych zwykle słowach, a raczej pomiędzy nimi, kryje się filozoficzna refleksja nad ludzką egzystencją, świadcząca o przenikliwym zmyśle obserwacyjnym Japończyków, odzwierciedlająca ich wrażliwość, poczucie jedności ze światem przyrody i przekonanie o tym, że najważniejsza jest  chwila bieżąca, ulotna. Haiku to przede wszystkim mowa uczuć, uczuć uniwersalnych i zapewne dlatego poruszających wyobraźnię ludzi na całym świecie.
         Do udziału w Konkursie przystąpiło pięć szkół podstawowych z Piły: Szkoła Podstawowa nr 1, 2, 4, 6,11 oraz trzy szkoły ponadpodstawowe: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica oraz Zespół Szkół Budowlanych w Pile.
Zadaniem konkursowym było napisanie trzech Haiku: zgodnie z wylosowanymi trzema wyrazami zimowymi. Wydarzenie uświetniła wystawa, wykład prof. dr hab. Uniwersytetu Adama Mickiewicza  w Poznaniu  Estery Żeromskiej dot. poezji Haiku, warsztaty ikebany, które poprowadziły p. Renata Wojnarowicz i p. Urszula Wojnarowicz-Kaczorowska  oraz  orientalny poczęstunek dla gości, w czasie którego można było spróbować sushi, sernika japońskiego czy  wypić herbatę japońską.
        Patronat medialny objęła Telewizja Asta, portal asta24.pl, Radio Eska oraz Polskie Stowarzyszenie Haiku.

Jury w składzie: prof. dr hab. UAM Estera Żeromska, p. Zuzanna Przeworska, p. Elżbieta Ambroż, p. Henryk Liszkiewicz   po wnikliwej analizie trzech wierszy HAIKU postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W KATEGORII KLAS 7-8 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
 I miejsce:  Lena Wawrzyniak - Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile
II miejsce: Nadia Barszczuk - Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile
III miejsce: Julia Olejnik - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile
Wyróżnienie: Zuzanna Nowicka - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile
Wyróżnienie: Martyna Celebańska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica  w Pile

W KATEGORII KLAS 1-2 SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH:
 I miejsce: Zuzanna Pawlak – Zespół Szkół Budowlanych w Pile
 II miejsce: Jagoda Lenarth – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.
·III miejsce: Maja Wygrzywalska – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu!
Miłośnikom tej formy poezji życzymy wielu niezwykłych olśnień i inspiracji.