6 czerwca 2023 roku w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. W tegorocznej (2022/2023) edycji WMC wzięło udział 8710 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z dwunastu województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego. Uczestników wspierało 896 nauczycieli i bibliotekarzy. Nagrodzono 1057 uczniów. Zarówno ta odsłona, jak i poprzednie, cieszyła się zainteresowaniem uczniów. We wszystkich czternastu edycjach konkursu - od września 2009 roku do maja 2023 roku - wzięło udział w sumie 72 tysiące 370 uczestników z Polski, ale także szkół polskich w Wielkiej Brytanii i na Litwie. Uczniowie przeczytali łącznie 326 książek.

Z wielką radością informujemy, że

FINALISTKĄ XII edycji Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego „W lustrze książki” dla uczniów klas 7-8 została Natasza Sierpińska z klasy 7b.

WYRÓŻNIENIE w XIV edycji Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” dla uczniów klas 4-6 otrzymała Zofia Przybył z klasy 5b.

Gratulujemy wszystkim maratończykom, którym udało się ukończyć ten szczególny bieg i osiągnąć wysokie wyniki: Ayla Diallo, Julia Basińska, Wiktor Basiński, Ignacy Haase, Maja Skwierawska, Oliwia Szymczak, Magdalena Uliczka, Agata Gofron, Zuzanna Świrkula, Mikołaj Owsian.

Na horyzoncie wakacje. Wspaniałego czasu również z ulubioną książką w ręku.

„Czwórka” rozkwita, bo CZYTA!