Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile spotkali się na zajęciach online z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik.
Jako szkoła nosząca imię Mikołaja Kopernika, szczególnie cenimy sobie te naukowe wyprawy wirtualne w świat nauki. Nasze nietypowe lekcje miały miejsce 26 stycznia i wzięły w nich udział klasy trzecie oraz klasy: 5b, 6a i 6c.
Piąto i szóstoklasiści, zamiast tradycyjnego połączenia ze swoim nauczycielem przenieśli się wirtualnie do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Tam czekali na nich – Zdzichu i Wiola – zabawni edukatorzy, którzy ze środka „Naukobusa” opowiadali o rzeczach ważnych, ale w sposób jakby „mniej poważny”.
Wykorzystując dziwne urządzenia, ale też zwykłe balony czy plastikowe butelki tłumaczyli, skąd się bierze siła, jak można wytworzyć ciśnienie i żartowali z tych, którzy……. nie potrafili nadmuchać balona umieszczonego w butelce. Przecież to takie proste!
Klasy trzecie z kolei wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach realizowanych pod hasłem „Powietrze”. O wyznaczonej godzinie uczniowie przenieśli się wirtualnie do Warszawy, by uczestniczyć w interaktywnym pokazie naukowym.
Edukatorzy przygotowali i zaprezentowali trzecioklasistom kilka doświadczeń, które miały przybliżyć dzieciom mechanizmy fizyki pozwalające latać.
Uczniowie z ciekawością obserwowali różne urządzenia. Najwięcej emocji wzbudził tunel aerodynamiczny. Dowiedzieli się też, że niektóre doświadczenia mogą wykonać w domu, bez super sprzętu – wystarczy im tylko …….suszarka do włosów!
Było dużo śmiechu, zabawy, ale i nauki.
Jakaż to miła odmiana w naszej pandemicznej edukacji! Aż chciało się……odpalić Teamsa
Zajęcia były realizowane i finansowane w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.