Słownik polsko@polski, odc. 503 - WYSZCZEPIĆ?
„Słownik polsko@polski” to program poświęcony kulturze języka polskiego. Uczestnikami są goście zaproszeni do Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego i widzowie rozsiani po świecie. Z pomocą prowadzącej – dr Justyny Janus-Konarskiej rozmawiają z prof. Janem Miodkiem o współczesnej polszczyźnie.
Program w lekki i przystępny sposób wyłapuje najczęstsze błędy językowe. Odwołuje się do żywego języka, głównie mówionego, którym posługuje się współczesna polska emigracja i polska ulica.
„Słownik polsko@polski”, pomimo swojego edukacyjnego charakteru, jest programem dynamicznym, bogatym w warstwie wizualnej i przykuwającym uwagę widza w kraju i za granicą.
https://vod.tvp.pl/website/slownik-polskopolski,296452#
W programie udział wzięli uczniowie klasy 6b, 6e, 7d i 8b.
Zapytaliśmy prof. Jana Miodka:
?Obecnie, w czasach pandemii powstają neologizmy związane z koronawirusem (koronazakupy, koronaferie etc). Dlaczego zaczęto używać w mediach formy czasownikowej: wyszczepić? Nie ma jej w słowniku. Czy jest poprawna? Dotąd były używane formy: zaszczepić, wszczepić , przeszczepić.
?Skąd się wziął związek frazeologiczny: nie dać sobie w kaszę dmuchać? (nie pozwolić się wyzyskiwać, okpić).
Zapraszamy w poniedziałek 24 maja o godz. 17:20 TVP Polonia, powtórka w poniedziałek (31.05) po północy o godz. 01:00 oraz rano (31.05) o godz. 06:00.
Mateusz Błażejewski