Jesteś tutaj: Start Wydarzenia szkolne III edycja Projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 – podsumowanie
W roku szkolnym 2020/2021 dwunastu uczniów naszej szkoły: Julia Grabska, Kinga Poznaniak, Julia Gniot, Zuzanna Świrkula, Maja Wygrzywalska, Julia Szymowska, Kornelia Tomaszewska, Natalia Górzna, Zuzanna Cochór, Agata Gofron, Adam Obiegała, Maksymilian Solis realizowało podprojekt edukacyjny Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski. Projekt realizowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 8.1, Poddziałanie 8.1.3.
Naszą Wielkopolanką została hm. Bożena Wojciechowska.
Za swoją długoletnią pracę pedagogiczną, działalność harcerską i społeczną hm. Bożena Wojciechowska otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień:
- Liczne nagrody Dyrektora Szkoły, Kuratora Oświaty oraz Ministra Oświaty,
- Krzyż za zasługi dla ZHP – nadany przez Główną Kwaterę ZHP,
- Złoty Krzyż za zasługi dla ZHP,
- Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
- Odznakę za zasługi dla Wielkopolskiej Organizacji ZHP,
- Honorową Odznakę za zasługi w rozwoju Piły,
- Honorową Odznakę za zasługi w rozwoju pilskiej chorągwi ZHP,
- Honorową Odznakę za zasługi w rozwoju województwa pilskiego,
- Medal Komisji Edukacji Narodowe nadany przez Ministra Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania,
- Medal za wybitne osiągnięcia w zakresie postępu pedagogicznego,
- Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Medal Stanisława Staszica - ,,Zasłużony dla miasta Piły’’,
- Odznakę ,,Przyjaciela Dziecka”,
- Honorową Odznakę za zasługi dla województwa wielkopolskiego, nadaną podczas obchodów 50-lecia IV Szczepu ZHP,
- Honorową Odznakę ,,COVID-19-OFIARNI W SŁUŻBIE’’ - na wniosek Komendanta Chorągwi WLKP ZHP decyzją Naczelnika ZHP w 2021 roku,
- Tytuł Seniora Roku 2018 miasta Piły -nadany przez Kapitułę Stowarzyszenia ,,Pro-Senior’’ za działalność na rzecz społeczeństwa miasta,
- Dyplom uznania z tytułu wyróżnienia w Konkursie Kobieta Roku Północnej Wielkopolski - za działalność na rzecz lokalnej społeczności jako Komendantka Hufca.
Uczniowie spotykali się w podgrupach na dodatkowych zajęciach online i w szkole, z zachowaniem reżimu sanitarnego (od listopada do maja), podczas których poszukiwali informacji o hm. Bożenie Wojciechowskiej do biogramu w encyklopedii internetowej. Poszerzali też swoje umiejętności wykorzystania narzędzi cyfrowych.
Korzyści dla szkoły:
- zbudowanie sieci wi-fi w budynku szkoły,
- wyposażenie szkoły w 25 tabletów multimedialnych, laptopa i kamerę,
- zajęcia dodatkowe dla uczniów rozwijające kompetencje cyfrowe oraz komunikacyjne – zrealizowano 48 godz. zegarowych.
11 czerwca 2021 roku odbyło się podsumowanie Projektu. Podczas uroczystości zaszczyli nas swoją obecnością: Nasza Bohaterka – Wielkopolanka hm. Bożena Wojciechowska, Dyrektor Szkoły p. Mariola Skrzyńska, Kierownik Projektu dr Anna Chudzińska (Wydział Historii UAM w Poznaniu), Dyrektor SP nr 4 w Pile w latach 1973-1975 p. Aleksandra Kowalska, Komendant Hufca im. Stanisława Staszica w Pile - hm. Grzegorz Rzymski, Przewodnicząca Harcerskiego Kręgu Seniorów „Wierna Brać hm. Maria Trzyna oraz nauczyciele – przyjaciele harcerstwa.
Po powitaniu, wysłuchaniu Hymnu Polan i wystąpień gości odbyła się prezentacja etapów realizacji Projektu w formie videoklipów, map mentalnych. Naszym działaniom przyświecała złota myśl Helen Keller: „W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele”. Po wspólnym zaśpiewaniu piosenki harcerskiej „Ogień” (przygotowanie: p. Katarzyna Kozak) nastąpił czas na podziękowania, wręczenie zaświadczeń i nagród książkowych uczniom oraz obejrzenie wystawy w czytelni szkolnej poświęconej naszej Bohaterce oraz Harcerstwu (przygotowanej przez p. Iwonę Lewoczko-Nowak).
Naszej Wielkopolance pani Bożenie Wojciechowskiej, Dyrekcji Szkoły i wszystkim Uczestnikom Projektu z całego serca dziękuję – to była piękna intelektualna cyfrowa przygoda historyczna, która na długo pozostanie w pamięci.
Pamiętajmy słowa: Henry’ego Forda: „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces”.
Opiekun zespołu uczniowskiego Projektu
Mateusz Błażejewski