Miło nam poinformować, że po raz kolejny (pierwszy w 2019 roku) zostaliśmy laureatami organizowanego Konkursu „Barwy Wolontariatu”, w kategorii Szkolne Koło Wolontariatu. A oto co można znaleźć o naszej pracy na stronie Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Pile:
„Dzisiaj zaczynamy prezentować fragmenty prac i prezentacji wolontariatu grupowego - Szkolnych Kół Wolontariatu. Na początek bardzo aktywna Szkoła Podstawowa nr 4 w Pile. Ze względów technicznych- fragmenty i część zdjęć.
,,Życie nie tylko po to jest, by brać,
bo aby żyć, siebie samego trzeba dać”
Stanisław Soyka
Od 2016 roku działamy jako grupa wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile. Na co dzień kierujemy się w naszej pracy: zaangażowaniem, skutecznością i poszukiwaniem nowych form pomocy osobom potrzebującym. Naszą działalność w ubiegłym roku możemy podzielić na trzy płaszczyzny: wsparcie dla dzieci osieroconych z Afryki, pomoc dla dzieci pochodzenia polskiego zamieszkałych na Ukrainie i szeroko pojętej pomocy na rzecz osób chorych, samotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wszyscy członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w swojej pracy kierują się bezinteresownością, życzliwością i ogromną chęcią niesienia pomocy.
Postanowiliśmy w ostatnim czasie rozpropagować wśród różnych grup wolontariackich pomoc dla dzieci – z Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Jesteśmy dumni z tego, że w akcję, która dotychczas odbywała się od pięciu lat w murach naszej szkoły udało się zaprosić do udziału w niej przedstawicieli pilskich szkół, przedszkoli, harcerzy z IV Szczepu ZHP „Zawiszacy”, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, parafie, władze miasta, radnych oraz delegacje ze stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na naszym terenie.
W zorganizowaniu tego przedsięwzięcia wzięło udział ponad 40 wolontariuszy z placówki, a także absolwenci naszej szkoły w liczbie 22. Mottem całej akcji były słowa z „Małego Księcia” „Dobrze widzi się tylko sercem”.
Spotkanie odbyło się w pięknie przystrojonej sali w klimacie afrykańskim z wieloma eksponatami dostarczonymi prosto z Afryki, z wystawą prezentującą pracę misyjną Braci Kapucynów z Krakowa. W programie akcji „Wyślij pączka do Afryki” (bo cały czas o niej tu mowa) znalazły się: spotkanie z misjonarzem; prezentacja multimedialna, program artystyczny: piosenki, tańce afrykańskie, wiersze wykonane przez uczniów. Po części oficjalnej był czas na zwiedzanie wystawy oraz zjedzenie symbolicznego pączka, którego wartość jest równoznaczna z dziennym utrzymaniem dziecka - sieroty w placówce misyjnej. Mają tam zapewniony ciepły posiłek i bezpieczne schronienie, które są ich jedyną szansą na przeżycie.
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „POMOSTY” po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę z ukraińską szkołą w Żydaczowie, gdzie dzieci uczą się języka polskiego. Dodatkową inspiracją do napisania innowacji był fakt, że od kilku lat do naszej społeczności uczniowskiej dołączają uczniowie z Ukrainy. Początkiem partnerskiego działania była wizyta opiekunów szkolnego wolontariatu na Ukrainie. Efektem spotkania było ustalenie działań pomiędzy polskimi a ukraińskimi rówieśnikami, nawiązanie dialogu międzykulturowego oraz przezwyciężenie uprzedzeń w postrzeganiu wspólnej historii. Dodatkowo nauczyciele zapoznali się z warunkami życia polskich rodzin na Ukrainie. Skłoniło nas to do konkretnej pomocy. Systematycznie wysyłamy na Ukrainę paczki z przyborami szkolnymi, literaturą dziecięcą. Z okazji świąt przygotowujemy drobne upominki świąteczne oraz własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami świątecznymi. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że piórnik z wizerunkiem Disneya, firmowe mazaki, kredki, farby potrafią sprawić tyle radości i uśmiechu na twarzach dzieci.
Domeną naszej działalności jest wsparcie dla osób samotnych, chorych, starszych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od czterech lat pomagamy seniorom, przekazując im paczki z artykułami spożywczymi, środkami czystości, drobnymi upominkami – które wcześniej wolontariusze pozyskują w czasie różnych zbiórek zarówno na terenie szkoły jak i w innych akcjach: „Zapałka nie ogrzeję”, „Tak. Pomagam!”. Po raz pierwszy wolontariusze z pilskiej czwórki objęli swoją pomocą emerytowanych seniorów – pracowników naszej szkoły. Tym faktem byli oni bardzo zaskoczeni i wzruszeni. Mieliśmy okazję przekonać się, że nie tylko wsparcie materialne, ale zwykłe zainteresowanie, rozmowa z nimi - poświęcenie seniorom trochę czasu i uwagi sprawiło, że poczuli się potrzebni u schyłku własnego życia. Było to dla nich odskocznią od monotonii codziennego życia.
W ramach Światowego Dnia Chorego, w lutym 2020 roku nasza młodzież wraz z opiekunami zorganizowała po raz kolejny spotkanie dla seniorów: chorych, samotnych i niepełnosprawnych. Spotkanie odbyło się w Domu Katechetycznym przy Parafii św. Antoniego. Wolontariusze pomagali przy transporcie osób niepełnosprawnych, przygotowaniu poczęstunku i słodkich upominków na wynos. Seniorzy chętnie dzielili się z wolontariuszami wspomnieniami z lat wojennych i życia w powojennej Pile. Pomiędzy wolontariuszami i seniorami nawiązała się nić porozumienia i sympatii.
Od czterech lat utrzymujemy przyjacielskie kontakty z Powstańcem warszawskim. Jesteśmy z tego bardzo dumni. I jak co roku przesłaliśmy paczkę na święta panu Wojciechowi i jego żonie Łucji. W prezencie znalazły się życzenia świąteczne, opłatek, słodkości i suszone grzyby z pilskich lasów. Mamy nadzieję, że sprawimy radość zaprzyjaźnionemu ze szkołą Powstańcowi.
Podejmowana przez uczniów – wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowość oraz na rozwijanie postawy otwartości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy. Dzięki wykonywanym zadaniom zwiększyła się świadomość uczniów. Dzieci uczą się bezinteresownej pomocy na co dzień, a wykonywanie poszczególnych zadań daje im dużo radości i satysfakcji”.
Opiekunowie szkolnej grupy wolontariatu:
Barbara Szczecina
Maria Ziembikiewicz