TERAPIA NATURĄ I ROLA RUCHU
Przed nami maj i czerwiec a następnie wakacje, czyli okazje do częstszego obcowania z naturą i wyrwania się poza betonowe blokowiska. Warto ten czas wykorzystać na prawdziwy kontakt z naturą – bo jej terapeutyczny wpływ na nasz organizm ma wiele wymiarów. Warto tu wspomnieć chociażby o tym, że pomaga w redukcji stresu. Według badań osoby mieszkające w pobliżu terenów zielonych rzadziej cierpią na depresję czy na stany lękowe. Ponadto środowisko naturalne powoduje, że lepiej skupiamy swoją uwagę, bowiem w kontakcie z przyrodą nasz mózg odpoczywa i ma szanse szybciej się zregenerować. Terapeuci dowodzą również, że dzieci cierpiące na ADHD powinny mieć jak najczęstszą łączność z przyrodą w celu minimalizowania objawów tego zaburzenia. Podsumowując można stwierdzić, że przebywanie na świeżym powietrzu wśród przyrody każdego napawa pozytywną energię, wycisza, odpręża i relaksuje.
Ostatnio w niektórych krajach (Finlandii, Korei Południowej) lekarze przepisują „ chorym” spacer po …lesie czyli lekarstwo, które nic nie kosztuje, nie ma efektów ubocznych, jest łatwo dostępne i zaskakująco dobrze na nas wpływa.
Nasz kontakt z przyrodą może być bierny (spacer po lesie) lub czynny (praca na działce). Ale w każdej z tych form chodzi o integrację sensoryczną, czyli angażowanie wszystkich zmysłów : dotyku, smaku, zapachu, wzroku i słuchu. Dołączając do tego aktywność ruchową na świeżym powietrzu ( spacerowanie, bieganie, jazdę na rowerze ) czy wykonywanie prac ogrodowych, otrzymujemy w efekcie lepszą kondycję psychiczną a co za tym idzie – naszą satysfakcję !
Natura nieodłącznie kojarzy się z ruchem. Już nadworny lekarz króla Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, Wojciech Oczko, mówił: „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem nie zastąpią ruchu”. Dziś, kiedy medycyna poszła do przodu wiemy, jak leczyć coraz więcej chorób; wiemy też, że czasem leki są niezbędne. Jednocześnie potwierdziliśmy, że ruch może zarówno zapobiegać jak i pomagać w wyzdrowieniu.
Dlatego, warto w przerwie od nauki czy konsolowego grania „rozprostować kości”
i chwilę poćwiczyć. Nawet najprostsze ćwiczenia mogą przyczynić się do efektywności nauki czy poprawy naszych wyników a także do utrzymania zdrowia w dobrej kondycji.
Dziękujemy za uwagę!
Barbara Szczecina – pedagog
Michał Oryszak - psycholog